Odplamianie kostki brukowej:
Plamy z tłuszczu lub oleju silnikowego, które wniknęły w materiał, należy usuwać za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia kostki brukowej.
Środki takie należy dobierać starannie, ponieważ niektóre mogą odbarwić nawierzchnię.
Odchwaszczanie fug:
Chwasty i mchy wyrastające ze szczelin między kostkami bardzo trudno wyrwać, dlatego łatwiej usuwać je preparatem chwastobójczym. Można go nanosić na chwasty spryskiwaczem lub za pomocą specjalnego mazaka.
Impregnacja kostki:
Pokrywanie powierzchni kostki brukowej specjalnym preparatem zabezpiecza ją przed ścieraniem, wchłanianiem wody oraz zanieczyszczeniami (benzyna, plamy oleju). Impregnację kostki zaleca się zwłaszcza na podjazdach.
Wykwity na betonowych kostkach brukowych:
Występowanie białych nalotów na prefabrykatach betonowych jest rzeczą normalną i nie podlega reklamacji.
Usuwanie wykwitów wapiennych, zwanych również solnymi z kostki brukowej wymaga zastosowania odpowiednich preparatów chemicznych i szeregu zabiegów dodatkowych. Bywa, że po niewłaściwie przeprowadzonej impregnacji wykwity zbierają się pomiędzy warstwą impregnatu, a powierzchnią materiału, powodując jego odspajanie, odparzanie od betonu. Pierwszymi objawami w takim przypadku są jasne przebarwienia widoczne na powierzchni, a następnie odpadający płatami - łuszczący się impregnat. Usuwanie wykwitów we właściwy sposób jest między innymi z tego powodu bardzo istotne. Oprócz usunięcia białych nalotów należy właściwie im zapobiegać, aby wyeliminować możliwe w przyszłości problemy.